Vlada RS je na današnji seji sprejela Letni plan razvoja in obnavljanja avtocest za leto 2010 in ga poslala v soglasje Državnemu zboru RS. Skupna vrednost letošnjega avtocestnega načrta znaša 501,508 milijona evrov. Za razvoj in obnavljanje avtocest in hitrih cest je namenjenih 340,995 milijona evrov.
V letošnjem letu bo tako v skladu z omenjenim dokumentom predanih prometu skupno 16,3 km cestnih odsekov oziroma 14,8 km štiripasovnih avtocest in 1,5 km navezovalne ceste (to sta dolenjska odseka Pluska - Ponikve ter Ponikve - Hrastje in manjkajoči del ankaranske vpadnice pri navezavi na Luko Koper).
Poleg tega se bo v letu 2010 gradnja nadaljevala na skupno 19,4 km cestnih odsekov, to je 2,4 km rekonstrukcije, na 5,2 km hitre ceste, 10,4 km dvopasovne ceste, 1,4 km navezovalne ceste ter na ploščadi za bencinski servis Cikava. Nadaljevanje gradnje bo potekalo na naslednjih odsekih: Peračica – Podtabor (rekonstrukcija desne polovice avtoceste), Šentvid – Koseze (III. faza), II. faza navezave na Luko Koper, Koper – Izola in Gorišnica – Ormož ter gradnja ploščadi za bencinski servis Cikava.
Vrednost del na odsekih in pododsekih, ki bodo v letu 2010 predani prometu, oziroma se bo v letu 2010 na njih nadaljevala gradnja, znaša 140 milijonov evrov.
Vrednost zaključnih del na odsekih, ki so že bili predani prometu v predhodnih letih, znaša 60 milijonov evrov.
V letu 2010 se bo nadaljevala gradnja nekaterih državnih navezovalnih cest, ki omogočajo boljše navezovanje širših urbanih območij na avtocestno omrežje. Vrednost del na navezovalnih cestah znaša 12,74 milijonov evrov.
V letu 2010 bo priprava projektne in druge dokumentacije ter odkupovanje zemljišč in drugih nepremičnin potekala na tistih odsekih in pododsekih, ki se bodo začeli graditi po letu 2010, vrednost del za pripravo dokumentacije znaša 10,1 milijona evrov, vrednost odkupov zemljišč in drugih nepremičnin pa 7,3 milijona evrov.
Za obnavljanje in naložbe v obstoječe avtoceste so predvidena sredstva v višini 40,6 milijona evrov za gradbena dela in 15,1 milijona evrov za elektro strojna dela. Predvideni stroški za uvedbo elektronskega sistema cestninjenja v prostem prometnem toku znašajo 1,5 milijona evrov. Za izvedbo sistema za nadzor in vodenje prometa so predvidena sredstva v višini 9,9 milijona evrov.
Stroški financiranja, ki jih bo v letu 2010 potrebno plačati, so ocenjeni na 3,4 milijona evrov. Obveznosti iz investicijskih kreditov bodo znašale 157,1 milijona evrov, od tega 95,2 milijona evrov za plačilo rednih obresti in 61,9 milijona evrov za odplačilo glavnice.
Vir:
Ministrstvo za promet