Na vsebino

Piškotki

Spletna stran uporablja piškotke za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje in spremljanje statistike obiska. Z nadaljevanjem obiska na spletni strani ali izbiro opcije »Nadaljuj« se strinjate z uporabo piškotkov. V primeru nestrinjanja kliknite na povezavo Politika piškotkov in izberite povezavo »Izklopi«.

H6 Koper - Lucija

 

Cesta od Kopra (Slavček) do Lucije, kot navezovalna štiripasovna hitra cesta na avtocestni sistem, povezuje somestje Koper-Izola-Piran in druge obalne kraje z notranjostjo. Na avtocestno omrežje se preko H5 navezuje v razcepu Srmin (avtocesta A1 Ljubljana - Srmin). Sestavni deli takoimenovane "Obalne ceste" so naslednji odseki: 

H6: Koper (Semedela) - Izola

Vlada RS je oktobra 2004 sprejela uredbo o državnem lokacijskem načrtu za hitro cesto na odseku Koper – Izola, ki je DARS d.d. omogočila začetek organizacije graditve odseka.

Odsek hitre ceste H6 predstavlja navezavo somestja Koper-Izola-Piran na avtocestno omrežje Slovenije, predvsem pa obvozno cesto za tranzitno turistični promet ter dnevne migracije. 

Gradbeni odsek Koper-Izola je dolg 5,2 km in se začne pred priključkom Semedela ter konča za priključkom Izola, ko se priključi na obstoječo štiripasovnico. Od mostu čez Semedelski kanal se vzpenja, preide v predor Markovec, po izhodu iz predora na izolski strani poteka trasa po obrobju doline Pivol, kjer je na industrijskem območju Izole formiran priključek Izola.

Prečni profil ceste znaša 20,40 m in ima štiri vozne pasove širine 3,5 m, robne pasove po 0,35 m, bankini širine 1,5 m ter srednji ločilni pas širine 3,0 m. Računska hitrost je 100 km/h, največji vzdolžni nagib je 2,8%, najmanjši horizontalni radij je 450 m.

DARS d.d. je avgusta 2006 z najugodnejšimi ponudniki, izbranimi v postopkih javnega naročanja, sklenil pogodbi o graditvi 3,1 km trase ter o graditvi objektov na odseku hitre ceste med Koprom in Izolo. S tem so bila oddana vsa cestogradbena dela na odseku obalne štiripasovnice med Koprom in Izolo.

Junija 2009 je bil dokončan in predan prometu rekonstruirani del ceste med priključkom Koper (Slavček) in Koper (Semedela) vključno z rekonstruiranim priključkom Semedela, tremi krožišči ter Piransko in Tomšičevo cesto. Zgrajene so tudi druge deviacije lokalnih cest, 300 m podpornih konstrukcij in več objektov, prestavitev komunalnih in drugih vodov, objekti za prečiščevanje vod, protihrupna zaščita in drugo.

 

Koper (Slavček - Semedela)

Odsek hitre ceste, dolžine 1300 m je bil zgrajen v letih 1979 in 1981. Končal se je z izvennivojskim križanjem s Semedelsko cesto in priključkom na njej. V tem sklopu je bila urejena tudi obala s pešpotmi in kanal za parkiranje manjših plovil. Ta odsek je skoraj v celozi rekonstruiran v letu 2009 v sklopu projekta Koper-Izola kot predhodna dela za gradnjo predora Markovec.

 

Predor Markovec

Hitra cesta v dvocevnem dvopasovnem predoru poteka od pečine pobočja Markovec na koprski strani do zaključka doline potoka Pivol na izolski strani. Dolžina desne cevi predora (smer Koper – Izola) je 2.144 m, dolžina leve cevi (ista smer) pa 2.174 m. Prečni sklon vozišča je od 2,5% do 3,5%. Vozna pasova sta široka 3,50 m, robna pasova pa 0,35 m. Skupna širina znaša 7,70 m. Vertikalna višina voznega svetlega profila je 4,70 m. 

Za varnost v predoru so bili zgrajeni naslednji tipi niš: klic v sili, elektro niša, čistilna niša, čistilna niša v prehodnem prečniku, protipožarna (hidrantna) niša, niša za distribucijo požarne vode in kombinacije navednih niš. Požarna voda se črpa iz obstoječega rezervoarja Markovec. Za prehod ljudi in reševalnih ekip v primeru nesreče ali požara so v predoru prehodni prečniki. 

Za potrebe obratovanja predora je bila vgrajena naslednja oprema:

  • oprema za video nadzor in video detekcijo,
  • oprema za detekcijo vidljivosti in CO²,
  • merilniki hitrosti zraka,
  • sistem za požarno javljanje in nadziranje,
  • javna razsvetljava (splošna in zasilna oz. varnostna razsvetljava),
  • prezračevalna oprema (12 ventilatorjev v levi in 8 ventilatorjev v desni cevi),
  • sistem klica v sili,
  • ozvočenje predora,
  • radijski sistem.